Nietrzymanie moczu – u kogo występuje i jak z nim walczyć?

nietrzymanie-moczuNietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych występujących u kobiet. Objawy są przykre i wstydliwe, a niestety nie jest łatwo zlikwidować problem. Nie jest to jednak niemożliwe. Nietrzymanie moczu u kobiet nie jest problemem jedynie starszych kobiet – choć występuje zwykle u osób po czterdziestce, to dotyczy również kobiet znacznie młodszych. Z tym nieprzyjemnym schorzeniem boryka się około 1/3 kobiet po trzydziestym roku życia.

Szczególnie częstym przypadkiem jest nietrzymanie moczu po porodzie. Mięśnie dna miednicy nie są wówczas odpowiednio napięte, dlatego występuje samoczynne wydobywanie się moczu z pęcherza. W takim przypadku pomocne jest ćwiczenie mięśni Kegla, które można wykonywać niemal w każdej sytuacji. Należy zacisnąć mięśnie tak, jakbyśmy chcieli powstrzymać strumień moczu, i w napięciu pozostawiamy około 10 sekund. Należy ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy dziennie przez pięć minut, również podczas oddawania moczu.

Nie zawsze przyczyną nietrzymania moczu u kobiet jest obniżenie napięcia mięśni miednicy. To schorzenie dotyczy również osób, u których obniżony jest poziom estrogenów. Dlatego nietrzymanie moczu dotyka często kobiet po menopauzie, bądź też osób cierpiących na niektóre schorzenia. Wówczas odpowiednim sposobem leczenia jest zażywanie leków, które regulują poziom estrogenów.

Trzecim, lecz najczęstszym powodem nietrzymania moczu, są infekcje dróg moczowych. Mogą one występować niemal niezauważone, ich skutki jednak bywają bardzo nieprzyjemne. Należy więc szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, a w razie infekcji błyskawicznie leczyć ją przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach. Również w tym przypadku pomocne jest ćwiczenie mięśni Kegla.

Istnieje także jeszcze jedna, nowatorska metoda leczenia infekcji dróg moczowych. Jest to specjalny aparat, który wykorzystuje pozytywne oddziaływanie elektrostymulacji. Wystarczy usiąść na specjalnym fotelu, który wysyła impulsy elektryczne, powodujące napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy. Leczenie jest całkowicie bezinwazyjne i odbywa się w komfortowych warunkach, bez konieczności zdejmowania ubrania.

  SAP hana- proste rozwiązanie dla biznesu